A Travellerspoint blog

Dashain w Katmandu

Czyli pierwszy dzień a prawie wszystko zamknięte

sunny 23 °C


W samolocie z Kuala Lumpur do Katmandu filmy Bollywood cieszyły się zdecydowanie największą popularnością wśród pasażerów korzystających z małych ekranów indywidualnych. Przed lądowaniem na horyzoncie ponad chmurami dostrzegliśmy wierzchołki Himalajów. Kiedy samolot tylko dotknął pasa startowego, pasażerowie zaczęli wstawać i otwierać luki bagażowe, po kabinie rozszedł się zapach palonego papierosa, a stewardessy biegały usadzać pasażerów z powrotem na ich miejsca: wylądowaliśmy w Katmandu!
PA105452.jpgPA105459.jpg
Po wyjściu z samolotu każdy robił sobie obowiązkowe selfie na płycie lotniska. W budce kontroli paszportowej uśmiechnięta pani ze straży granicznej była bardziej zainteresowana konwersacją prowadzoną na smartfonie niż moim paszportem. Po przybyciu z Kuala Lumpur, Katmandu sprawiało wrażenie chaosu architektonicznego i drogowego (ciągłe klaksony) ale i luzu. Czyżby Indie wyglądały podobnie? Katmandu nękają częste przerwy w dostawie prądu, o czym przekonaliśmy się w restauracji gdy zgasły światła w całej dzielnicy.

Hotel Potala, w którym nocowaliśmy, mieścił się w tętniącej życiem turystycznej dzielnicy Thamel, wieczorami dodatkowo ożywianej dochodzącą z barów muzyką pop. Mnóstwo małych agencji turystycznych, knajpek, sklepów ze sprzętem do chodzenia po górach i z pamiątkami umieszczonych jest na poziomie ulicy, wciśniętych w ciasne zaułki i na piętra budynków. Tłum przelewa się wąskimi uliczkami, trzeba uważać na przejeżdżające samochody, motory i rowery.
PA115474.jpgPA115498.jpg
Okazało sie, że i tak wiele sklepów i restauracji jest pozamykanych, ze względu na Dashain: obchodzone przez Nepalczyków i indyjskich Gorków święto symbolizujace zwycięstwo dobra nad złem. Jest to kilkudniowy i najbardziej oczekiwany festiwal w Nepalu. Ludzie wracają ze wszystkich części świata, jak również przemieszczają się po kraju, aby świętować razem.

Trafiliśmy na dziesiąty dzień obchodów (Vijaya Dashami), kiedy starsi członkowie rodziny umieszczają na czołach młodszych czerwoną mieszankę ryżu, jogurtu i cynobru (tika) życząc im obfitości w nadchodzących latach. Właściciele naszego hotelu zaprosili gości na obchody także składając im życzenia.
PA115476.jpgPA115479.jpg
Obawiając się o dostępność biletów, pojechaliśmy na dworzec autobusowy aby kupić dzień wcześniej bilety do parku Chitwan, jednak okazało się, że ze względu na święta nie ma części sprzedawców, więc z pustymi rękoma wróciliśmy spacerem przez dzielnicę robotniczą do hotelu.
PA115488.jpg
Wieczorem przeleciała Ola z Hansem: wybraliśmy się do restauracji a potem usiedliśmy na tarasie na dachu hotelu. Następnego dnia rano okazało się, że właściciel hotelu załatwił nam bilety autobusowe do Saurahy, naszej kolejnej destynacji. Posileni naleśnikami kupionymi od ulicznego sprzedawcy ruszyliśmy na autobus.
90_PA115505.jpgPA115506.jpg

Posted by Jakub W 09:04 Archived in Nepal

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint