A Travellerspoint blog

Park narodowy Chitwan

Śladem tygrysa i nosorożca

semi-overcast 35 °C

W Katmandu, autobus turystyczny do parku narodowego Chitwan, który znaleźliśmy w długim szeregu autobusów, był już praktycznie zapełniony, więc razem z Olą usiedliśmy w kabinie kierowcy, niemal na przedniej szybie. Sam wyjazd z Katmandu zajął ponad godzinę: po drodze mijaliśmy dziesiątki osób czekających na transport, sprzedawców owoców prezentujących towar w wielkich koszach przytwierdzonych do rowerów. Wiele osób było świątecznie ubranych.


Po przejechaniu przełęczy autobus zaczął zjeżdżać w dół i później jechał wzdłuż położonej w dole rzeki. Dwa razy zatrzymywał się w przydrożnych barach. Kiedy po trzech godzinach wydawało się, że zbliżamy się do celu, asfalt się urwał i autobus podskakiwał po wertepach w tumanach kurzu. Za każdym razem kiedy asfalt pojawiał się znowu, znikał po kilkudziesięciu metrach. Mijane po drodze autobusy i ciężarówki pomalowane były w żywe kolory. Każda ciężarówka miała motto wymalowane na zderzaku, zazwyczaj "Road king" lub "Speed limit", rzadziej "Speed control". Po ponad sześciu godzinach dojechaliśmy do miejscowości Sauraha.
PA125513.jpgPA125540.jpg
Zatrzymaliśmy się w Evergreen Ecolodges, kabanach prowadzonych przez dwie sympatyczne Francuzki, Marinne i Chacha, które tymczasowo zastępowały francusko-nepalskie małżeństwo właścicieli. W czwartek wybraliśmy się do parku narodowego Chitwan z dwójką przewodników, Prakashem i jego asystentem. Trasa zaczęła się spływem w długiej łodzi rzeką Rapti. Po drodze mijaliśmy krokodyle wygrzewające się w słońcu na brzegach. Po wyjściu na brzeg jeden z przewodników ruszył w busz wypatrywać zwierząt, po chwili wrócił i poszliśmy za nim śledzić nosorożca. Trawa o tej porze roku dochodzi do wysokości kilku metrów, więc widzieliśmy głównie grzbiet zwierzęcia lub poruszający się busz. Próbowaliśmy obejść go z drugiej strony jednak zwierzę nam umknęło. Na szczęście pojawił się drugi osobnik, którego mogliśmy bezpiecznie oglądać ze wzniesienia. Po lunchu z widokiem na rzekę wybraliśmy się przez gęsty las, obserwując jelenie, małpy (makaki i langury pospolite, które próbowały nas przegonić sikając z wysokości). Minęliśmy też słonie w niewoli i wróciliśmy do Saurahy drogą wiodącą przez gęsty busz.
90_PA135575.jpgPA135562.jpgPA135627.jpg90_PA135605.jpgPA135609.jpg90_PA135596.jpg
Kolejnego dnia pożyczyliśmy rowery i pojechaliśmy do otuliny parku narodowego zobaczyć ukryte w lesie jeziorka Kumal i Bis Hazari. Po drodze złapała nas ulewa, później na przeszkodzie stanęła nam rzeka,  którą przeszliśmy w bród. Ostatni odcinek drogi prowadził pełną kałuż i kolein drogą, na której w drodze powrotnej udało się wpaść w błoto Oli.
PA145671.jpg
W Chitwan zobaczyliśmy pierwszy raz pomysłowy sposób na zbudowanie z czterech pni bambusa wysoko zawieszonej huśtawki. Podobne huśtawki widzieliśmy później wiele razy.
90_PA145638.jpg

Posted by Jakub W 07:11 Archived in Nepal

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint