A Travellerspoint blog

Panorama Annapurny

Trek u podnóża Himalajów

semi-overcast 15 °C

Podróż autobusem z Saurahy do Pokhary zajęła dobre sześć godzin, została opóźniona przez osuwisko wymuszające na pewnym odcinku ruch wahadłowy. Nasze podróżnicze doświadczenie objawiło się w momencie kiedy autobus zatrzymał się na lunch w restauracji pułapce na turystów. Wystarczyło przejść przez ulicę aby zjeść w przydrożnej budzie makaron i cieciorkę po miejscowej cenie.

Po przyjeździe do Pokhary ulokowaliśmy się w hotelu Nirvana, w turystycznej dzielnicy położonej nad jeziorem Fewa. Hotel okazał się schludny a jego pracownicy bardzo pomocni. Okna naszych pokoi wychodziły na sąsiedni hostel, gdzie wieczorem awanturowali się turyści chińscy. Pokhara to baza wypadowa turystów wybierających się na górskie szlaki w okolice Annapurny. Jest turystyczna, jej zaletą jest możliwość zjedzenia po europejsku (my wybraliśmy się na pizzę).

Nazajutrz umówiliśmy się w hotelowej agencji turystycznej na sześciodniowy trek na wzgórze Poon Hill (tzw. panorama Annapurny). Dla wprawy tego samego dnia weszliśmy na położoną po drugiej stronie jeziora Fewa górę, na której zbudowano buddyjską pagodę. Przy dobrej pogodzie z pagody widać ośnieżone szczyty odbijające się w jeziorze. My zobaczyliśmy tylko chmury i Pokharę za mgłą. Przy podejściu spotkaliśmy Włocha, który do Nepalu dojechał motorem przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Spod pagody zeszliśmy w stronę jeziora i łódką wróciliśmy do miasta.
PA165714.jpgPA165725.jpg
W mieście Ola z Hansem mieli przygodę z bankomatem: zaksięgował wypłatę nie wydając pieniędzy co przy okazji skończyło się blokadą karty.

Dzień pierwszy: niekończące się schody

Nasz trek zaczęliśmy w poniedziałek w miejscowości Naya Pul, gdzie dowiózł nas busik z hotelu w Pokharze. Naszym przewodnikiem i tragarzem okazał się bardzo sympatyczny 17-letni Sunil. Ola i Dawid po cichutku zazdrościli schodzącym z gór turystom, że mają już wyprawę za sobą. Trasa początkowo wiodła piaszczystą drogą przez podgórskie wsie w szerokiej dolinie. Dopiero za miejscowością Tikhedhungga pokazała prawdziwe oblicze: po stromych schodach musieliśmy pokonać 500 metrów przewyższenia (3300 stopni według Sunila) aby dotrzeć do pierwszego noclegu w miejscowości Ulleri: mordercze podejście na wysokość 2000 m n.p.m. Wieczorem zagraliśmy w karty w remi-brydża razem z nepalskimi przewodnikami.
PA175754.jpgPA175749.jpg90_PA175781.jpg

Dzień drugi: przez rodendronowy las

Rano drugiego dnia obudziliśmy się z widokiem na jeden ze szczytów Annapurny. Po śniadaniu ruszyliśmy w trasę, która wiodła przez gęsty rodendronowy las. Niższe partie Himalajów zaskoczyły nas swoją bujną roślinnością: pniami drzew porośniętymi mchem i paprociami czy wielkolistnymi krzakami. Himalaje leżą dość blisko równika (na szerokości geograficznej Florydy) i otrzymują dużą dawkę opadów, więc warstwa lasu na ich południowych stokach często dochodzi do wysokości 3500 a nawet 4000 m n.p.m. Po czterech godzinach marszu dotarliśmy do położonej na przełęczy miejscowości Ghorepani (ok. 2900 m n.p.m.). Okazało się, że nasze pokoje znajdowały się w zimnej przybudówce, bo główny budynek schroniska był zajęty przez koreańską wycieczkę.
PA185826.jpgPA185827.jpgPA185833.jpg

Dzień trzeci: droga krzyżowa

Trzeciego dnia zerwaliśmy się po czwartej rano, żeby oglądać o wschodzie słońca górską panoramę ze wzniesienia Poon Hill (3200 m n.p.m.). W tłumie turystów wspięliśmy się po schodach, a ku naszemu rozczarowaniu niebo okazało się zachmurzone. Warto było jednak poczekać w chłodzie godzinę,  bo zza chmur zaczęły przezierać ośnieżone szczyty. Widok okazał się jeszcze piękniejszy kiedy schodziliśmy z powrotem do Ghorepani.
large_90_PA195938.jpg90_PA195917.jpg

Po śniadaniu ruszyliśmy z plecakami w trasę. Początkowo prowadziła pod górę na odsłonięte wzgórze, z którego roztaczała się piękna panorama. Z czasem zaczęły zbierać się coraz niższe chmury i w miarę jak schodziliśmy w wąską dolinę, szliśmy przez mgłę a potem w deszczu. Po drodze to otwierały się widoki na doliny, to mijaliśmy gęste lasy. Z upływającymi godzinami byliśmy coraz bardziej zmęczeni. Do naszej docelowej miejscowości Ghandruk dotarliśmy o zmroku: tutaj przebieg trasy.
PA195956.jpgPA195983.jpg

Dzień czwarty: trudy dnia urodzin

Poranek w Ghandruku miło nas zaskoczył: nad miasteczkiem roztaczała się zamykająca widok od północy panorama górskich szczytów Annapurny i Machhapuchhre. Ola z Hansem ruszyli robić zdjęcia. Po śniadaniu w hotelu Trekkers Inn świętowaliśmy urodziny Dawida tortem zakupionym w jednej z okolicznych "niemieckich piekarni". Do degustacji dołączył też przewodnik pary niemieckich turystów.
90_PA206041.jpgPA206033.jpg

W trasę wyruszyliśmy przez miasteczko zahaczając o muzeum lokalnej kultury (Gurung). Przy robieniu zdjęcia nie zauważyłem, że chodnik prowadzi kilka metrów nad polem uprawnym, więc spadłbym w dół, gdyby nie pomocna dłoń Hansa. Gurung to jeden z góralskich ludów zamieszkujących niższe partie Himalajów w Nepalu, różniących się zarówno od mieszkańców graniczących z Indiami nizin, jak i pasterzy z wyższych części gór (bliżej spokrewnionych z Tybetańczykami czy Chińczykami). Dalej trasa wiodła zboczem góry wpierw pięknymi tarasami, uprawianymi przez chłopów, zawieszonymi jakieś 200 metrów nad doliną, w której huczał strumień Modi Khola, a potem między skałami a przepaścią. Później stopniowo schodziła w dół, gdzie przekroczyliśmy zawieszony nad rzeką most, a końcówka to wymęczające strome podejście do wsi Jhinudanda, gdzie znajdował się nasz hostel. Po drodze minęliśmy parę młodych niemieckich turystów, którzy wyglądali jakby pokutowali za wszystkie życiowe grzechy. Trasa tutaj.
PA206070.jpgPA206121.jpgPA206090.jpg
Wieczorem, kiedy Dawid oddał się urodzinowemu masażowi stóp, a my zeszliśmy do położonych w dolinie basenów z ciepłą wodą termalną. W tle strome zbocza porośnięte gęstą roślinnością i huk górskiego strumienia.

Dzień piąty (la journée de trois claques)

Trasa piątego dnia wiodła głównie wzdłuż strumienia i wydawała się nam łatwa. Po drodze mijaliśmy wodospady i podwieszane mosty. Na lunch zatrzymaliśmy się w miejscowości Landruk. Nasze dobre samopoczucie podważyło wpierw spotkanie izraelskiej rodziny z pięciorgiem dzieci skaczących po górach jak kozice, następnie grupy siedemdziesięcioletnich turystów francuskich wracających z położonej na wysokości ponad 5000 m n.p.m. przełęczy, a ostatecznie para czeskich himalaistów wracających z 6500-metrowego szczytu z plecakami wyładowanymi profesjonalnym sprzętem ważącym chyba z tonę.
PA216172.jpgPA216218.jpg

Dzień szósty: burza w szklance wody czyli zejście do Pokhary

Ostatniego dnia treku szliśmy bardziej zagospodarowanymi terenami: zbocza gór pokryte były polami i zabudowaniami, tylko część wiodła przez las. Trasa wydawała się nam wręcz nudna, dopiero końcówka nas miło zaskoczyła kiedy z wysokości kilkuset metrów mogliśmy podziwiać dolinę rzeki wiodącą do Pokhary. Na szczęście było to zejście a nie podejście.
large_PA226256.jpgPA226235.jpgPA226247.jpg
Miasto po powrocie przywitało nas hałasem ruchu samochodowego i klaksonów. Po kilku dniach jedzenia zup makaronowych, makaronu z jajkiem czy narodowego dania dal bhat (ryż z soczewicą) na poprawę humoru wieczorem wybraliśmy się zjeść cheesburgera.

Posted by Jakub W 03:15 Archived in Nepal

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint