A Travellerspoint blog

Dolina Langtang

Trek w kolorach jesieni rok po trzęsieniu

sunny 0 °C

Na trek w dolinie Langtang dojechaliśmy lokalnym autobusem z Katmandu do Syabru Besi. Towarzyszył nam nasz przewodnik Jedu. Oprócz pasażerów autobusem jechały "przesyłki konduktorskie": w korytarzu leżały paczki a między nimi turlała się pokaźnej wielkości butla gazowa. Po pewnym czasie obawę przed wybuchem zastąpił strach, że na jednym z zakrętów kierowca wypadnie nam przez drzwi, bo zaczęły się same otwierać. Ponawiane próby zatrzaśnięcia spełzły na niczym. W końcu kilka grubych kawałków taśmy klejącej dało radę.


Pierwsze cztery godziny jechaliśmy asfaltową drogą po w miarę płaskim terenie. Drogę umilały teledyski w stylu Bollywood, w których kipiało od emocji. Na lunch autobus zatrzymał się w Trisuli: jadłodajnia wyglądała dość obskurnie (ciemna brudna nora z toaletami na końcu), dal bhat był antybakteryjnie pikantny, ale Dawid nie dał się przekonać. Następne dwie godziny ostro podjeżdżaliśmy pod górę, a ostatnie dwie telepaliśmy się po wertepach. Momentami droga wiodła wyrąbaną półką skalną, a jakieś 1200 metrów niżej w dolinie wiła się wstęga rzeki. Po drodze zapoznaliśmy się z bardzo miłą Kanadyjką Ilse, wieloletnią podróżniczką, która w Syabru Besi podzieliła się z nami nie tylko swoimi przemyśleniami, ale też pastylkami do oczyszczania wody: w przeciwieństwie do szlaku pod Annapurną okazały się przydatne.
PB046541.jpg

Dzień pierwszy: pierwsze trudy

Dolina Langtang była jednym z regionów najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi w 2015 roku. Według Jedu w samej dolinie zginęło prawie 300 osób. Ze względu na osuwiska główny szlak był zamknięty przez półtora roku. Trafiliśmy akurat na jego otwarcie. Dolina okazała się dużo bardziej sucha niż góry, w których byliśmy pod Annapurną. U wylotu doliny, zbocza porastał suchy i rzadki las iglasty. Z czasem weszliśmy w bardziej wilgotny las rododendronowy a dominowały w nim kolory wczesnej jesieni. Na całej trasie dolina była wąska, raz szliśmy na wysokości strumienia, to wyżej, a do południa w cieniu stromego południowego stoku. Trek zaczęliśmy na wysokości 1500 metrów n.p.m. a docelowa miejscowość Lama Hotel mieściła się na 2400 metrów. Popołudnie w Lama Hotel udało się nam dogrzać w promieniach słońca na wielkich kamieniach porozrzucanych wzdłuż strumienia. We Friendly Guesthouse mieszkała z nami hałaśliwa wycieczka licealistów z Patan.
PB056548.jpgPB056559.jpgPB056586.jpg

Dzień drugi: otwarcie doliny

Drugiego dnia przez pierwsze dwie godziny szliśmy przez las, cały czas w cieniu góry. Po drodze odnaleźliśmy się z Ilse. Na wysokości 2700 metrów widzieliśmy pierwszy raz poranny szron. Od wysokości 3000 metrów dolina się rozwarła a las zastąpiły suche krzaki w kolorze "złotej nepalskiej jesieni". Na lunch zatrzymaliśmy się w Thyangsyap a dalej drogą wiodła coraz pustszą doliną. Od około 3000 metrów ze względu na rzadsze powietrze musiałem zwolnić tempa, podczas gdy Dawid śmigał jak kozica. Popołudniu dotarliśmy do miejscowości Langtang (3400 metrów) praktycznie zmiecionej z powierzchni ziemi przez ubiegłoroczne trzęsienie. Wiele z hosteli zostało już odbudowanych a właściciele wyczekiwali turystów. Zatrzymaliśmy się we Flavour Guesthouse. Część sypialna, znajdowała się w niezależnym budynku. Do dwuizbowego budynku jadalnego wchodziło się przez kuchnię a w samej jadalni w środku stał metalowy piec, przy którym po zmroku grzali się porterzy, przewodnicy i turyści. W kuchni rzędem siedziała cała wielopokoleniowa rodzina, może też sąsiedzi? Przeciętna rodzina w Langtang podobno straciła w trzęsieniu ziemi dwóch bliskich, właściciel hotelu stracił siostrę.
90_PB066609.jpg90_PB066620.jpg

Dzień trzeci: apogeum

Trzeciego dnia szliśmy z Langtang (3400 m n.p.m.) do Kyanjin Gompa (3800) szeroką, prawie pustynną doliną. Dawid znów wszystkich wyprzedzał a ja się ślamazarzyłem.
90_PB076634.jpgPB076635.jpg
W K.G. wykorzystaliśmy słoneczne popołudnie i weszliśmy na pierwszy ze szczytów Kyanjin Ri (4300). Ze szczytu obserwowaliśmy rozległą dolinę, w której leżała wieś, a od północy schodzący z ośnieżonych szczytów lodowiec. Mieliśmy szczęście: jak tylko zaczęliśmy wracać zebrały się chmury i zakryły całkowicie widok. Miejscowi wspominali o zdarzających się w listopadzie opadach śniegu.
PB076667.jpgPB076670.jpg
W K.G. zostaliśmy jedną noc: wygonił nas chłód. W nocy temperatura spadła do -5 czy -10 stopni, nawet w dzień kałuże były pozamarzane. Ponieważ budynki w Nepalu mają bardzo kiepską izolację i nie są ogrzewane (chyba, że sypialnia jest nad jadalnią gdzie wieczorem grzeje piec), ciepły śpiwór to podstawa. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy brać prysznic (większość hosteli ma zainstalowane baterie słoneczne nagrzewające w dzień wodę), ale wycierać się trzeba było na wyścigi, nie wspominając o wyzwaniu korzystania z toalety w nocy.
large_PB076663.jpg

Dzień czwarty: czyli tygrys

Czwartego dnia treku wróciliśmy z powrotem z K.G. przez Langtang do Lama Hotel, mijając krajobraz od pustynnego przez krzaczaste zarośla i znów las rodendronowy. Po drodze spotkaliśmy korespondenta PAP w Katmandu przygotowującego krótki reportaż o powrocie doliny Langtang do życia po ubiegłorocznym trzęsieniu. Już w lesie Dawid zauważył biegnącego jak strzała rysia, a że byłem kilka kroków z tyłu, zrelacjonował mi pod wrażeniem "Tygrys, tygrys!". W tym samym momencie udało mi się zobaczyć coś na kształt dużej kuny, prawdopodobnie kunę żółtogardłą.
PB086682.jpgPB086699.jpgPB086700.jpgPB086693.jpg

Dzień piąty: powrót do cywilizacji

Piątego dnia treku zeszliśmy z powrotem z Lama Hotel do Syabru Besi. Wytężaliśmy wzrok wypatrując himalajskiej fauny, ale poza małą wiewiórką nie udało się nam nic dostrzec. Tak jak w poprzednie dni, po drodze mijaliśmy ludzi niosących na plecach wielkie pakunki, n.p. ogromne materace. Wielu z nich wchodziło pod górę w zwykłych klapkach, a największe wrażenie wywarł mężczyzna wnoszący na plecach dwie związane ze sobą metalowe taczki. Do wąskiej dolnej części doliny słońce prawie nie zagląda, więc ucieszył nas widok skąpanego w słońcu Syabru Besi.
90_PB086734.jpg
Następnego dnia wróciliśmy do Katmandu autobusem. Na obiad zatrzymaliśmy się na ten sam dal bhat w Trisuli, znów leciały teledyski Bollywood (tym razem było mniej łez a więcej tańca) a na deser wyświetlono nam bollywoodzki hit 2016 roku, czyli film "Sułtan".

Ostatnie dni w Nepalu spędziliśmy w Katmandu. Oprócz zrobienia prania po treku i wizyty u fryzjera (New Raju barber shop, gdzie poza obcięciem włosów usługa w pakiecie obejmowała oklepywanie i masaż głowy i pleców) nie mieliśmy obowiązków. Przez trzy dni naszym głównym zajęciem było powolne sączenie herbaty czy kawy na nasłonecznionych tarasach. Przed wyjazdem zmieniliśmy też hotel. Nasze spokojne ostatnie piętro Trekkers Home pewnego poranka o czwartej przejęła fizycznie (i przede wszystkim dźwiękowo) wielopokoleniowa rodzina hinduska. W konkurencji na robienie hałasu i głośne trzaskanie drzwiami nie mieliśmy najmniejszych szans na zwycięstwo. Stwierdziliśmy, że nie będziemy piątym kołem u wozu, kiedy mijaliśmy otwarte pokoje hotelowe, a w nich śpiących mimo rwetesu ludzi. Ostatnie trzy noce spaliśmy w nowo otwartym hotelu Gallery, gdzie sympatyczni pracownicy na wyścigi witali gości ciepłym nepalskim "Namaste".

Posted by Jakub W 20:09 Archived in Nepal

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint